PRZEGRODY STANOWISKOWE I UWIĘZIE DLA BYDŁA


TYP DETROIT ŁĘCZYCA

1. DANE TECHNICZNE

  • szerokość stanowiska - 100 do 120 cm
  • wysokość przegrody nad posadzką - 103 cm
  • uwięź łańcuchowa - regulowana

2. BUDOWA I SPOSÓB DZIAŁANIA

Przegrody stanowiskowe typu DETROIT ŁĘCZYCA przeznaczone są dla bydła utrzymywanego na stanowiskach krótkich, zarówno ściółkowych jak i bezściółkowych. Wymiary legowiska powinny być następujące: długość 160 - 190 cm, szerokość 100 - 120 cm, wskazane jest wyłożyć stanowiska materiałami gumowymi niezależnie od tego czy obora jest ściółkowa czy bezściółkowa. Na krótkim stanowisku trudno jest utrzymać taką ilość ściółki aby legowisko było miękkie.

Uwięź i przegroda tworzy nierozłączną całość. Przegroda wykonana jest z rur stalowych o średnicy półtora i 3/4 cala z odpowiednią grubością ścianki. Rury skrajne przegrody są odpowiednio wyprofilowane.

Obejma szyjna zapięta na szyi krowy łączy się z łańcuchem głównym uwięzi - przesuwającym się po wyprofilowanych rurach przegrody.

Podczas podnoszenia się krowy z pozycji leżącej cała uwięź przesuwa sie do góry, łańcuch główny uwiezi rozluźnia się i zwierzę uzyskuje znaczną swobodę ruchu. Przy zajmowaniu pozycji leżącej łańcuch główny uwięzi napina się i zwierzę jest przyciągane w kierunku żłobu w zakresie 10 - 15 cm a tym samym jest odciągane od kanału gnojowego co ogranicza możliwość zabrudzenia się.

Ciekawostką rozwiązania jest przewidziany ponad przegrodą wspornik rury wodnej i powietrza, stanowiący nierozłączną jej część.